SEOSemantik SEO Nedir?

9 Şubat 2022by admin0
https://hazirmakalem.com/wp-content/uploads/2022/02/semantik-seo-2.png

Semantik SEO, kullanıcı sorularına anlamlı ve alakalı cevaplar sağlamaya odaklanır. Bu durum, kullanıcılarınızın gerçek arama amacı için optimizasyon yapmak anlamını taşır.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO , web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını artırmak için çevrimiçi pazarlamada kullanılan en iyi ve etkili uygulamalardan biridir.

SEO geliştikçe, optimizasyon yöntemleri de değişir. Bugün zaten uzmanlar tarafından kullanılan birçok teknik ve püf noktası mevcut ve her sene arama motorlarının en üstüne çıkmak daha karmaşık hale geliyor.

Web Sitenizi Nasıl Öne Çıkarırsınız?

Temel optimizasyon kuralları hala takip edilmesi önemli olsa da, artık eskisi kadar etkili değiller. Bugün, en iyi sonuçlar için uzmanlar, dikkatinizi anlamsal SEO’ya kaydırmanızı tavsiye etmektedir.

Semantik SEO, belirli arama anahtar kelimeleri içermeyen kullanıcı sorgularına anlamlı ve alakalı bir yanıt sağlamaya odaklanır. Basitçe söylemek gerekirse, bu uygulama, içeriğinize hedef kitlenizin gerçek amacına uyacak şekilde daha fazla değer ve anlam vermenizi gerektirir.

Normal içeriğin aksine, bu tür parçalar kural olarak tek bir arama sorusunu yanıtlamaya odaklanmaz. Semantik içerik, kullanıcıların niyetini tahmin etmeye ve sorularına ilişkin tüm yanıtları sağlamaya çalışır.

Semantik SEO İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Bu yöntemin arkasındaki ana fikir, kullanıcıların neden belirli bir içeriği aradığının daha derin anlamını anlamak ve ardından hedef kitlenin isteğine sayfanıza yer vermektir. Kullanıcıların gerçek amacını tanımlamanın en kolay yolu, Google tarafından sağlanan önerileri kullanmaktır.

Örneğin arama motorunda ”Diş çürüğü tedavisi” şeklinde bir arama yaptım ve bu aramaya yönelik benzer sorular da karşımıza çıktı.

Belirli bir sorgunun daha derin anlamını anlamanın en iyi yolu, ”ilgili aramalar” bölümlerine bakmaktır.

Uyarı: Burada bahsettiğim şey, ilgili keywordları sayfanıza doldurmak değil, her bir ilgili başlık altına yararlı bilgiyi sunabilmektir.

Şimdi, bu ilkelere göre semantik içerik nasıl oluşturulur? İşte size bu başarıda yardımcı olacak adım adım bir kılavuz:

Geleneksel Anahtar Kelime Araştırmasıyla Başlayın

Google, kullanıcı sorgularını aradıkları anlamı içeren kaynaklarla ilişkilendirse bile anahtar kelimeler hala önemlidir. Bu nedenle semantik SEO ile içerik üretiyor olsanız bile yine  de anahtar kelime araştırması yapmanız gerekecektir  .

Bu aşamada, sizin için uygun olan herhangi bir geleneksel anahtar kelime araştırma yöntemini kullanmakta özgürsünüz. Temel fark, belirli bir anahtar kelime öbeği yerine daha geniş bir konuya odaklanmanız gerekmesidir.

Web sitenizle alakalı bir konu düşünün, onu daha geniş bir terime bağlayın ve anahtar kelime araştırmanızı oradan oluşturun.

Daha Geniş Bir Alanı Hedefle

Ardından, içeriğinizi belirli bir anahtar kelime öbeği etrafında oluşturmak yerine daha geniş bir konuyu hedeflemeniz gerekir. Bunu doğru yapmak için aşağıdaki soruları yanıtlayın:

  • Hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
  • İçeriğiniz bu sorunların çözülmesine nasıl yardımcı oluyor?
  • Ana sorunu ele alırken hangi ek sorular/sorunlar ortaya çıkabilir?

Tüm bu soruların cevaplarına sahip olduğunuzda anlamsal olarak ilgili alt konuları kapsayan içerikler oluşturabilirsiniz.

Ardından, ana konunuzla ilgili ifadeler bulmanız gerekir. Gönderinizde bu tür ifadeler kullanmak, görünürlüğünü ve sıralamasını artıracaktır. Anlamsal olarak ilgili ifadeleri nasıl arayacağınıza dair bazı ipuçları:

  1.  Ana anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi Google arama satırına yazmaya başlayın: Devam ettikçe, önerilen birkaç sorgu göreceksiniz – Google, kullanıcı amacını bu şekilde tanımlamaya çalışır ve ana konunuzla anlamsal olarak ilgili birçok kelime öbeği bulabileceğiniz yer burasıdır.
  2. Hedef anahtar kelime öbeğinizi yazın ve sonuçları görmek için Ara’yı tıklayın: Sonuçlar sayfasındayken, “ilgili aramalar” etiketli bölüme gidin. Bu bölümde daha da ilgili istekler bulacaksınız.
  3. Özel analiz araçları kullanın: Anahtar kelime analiz araçları, içeriğinizde kullanabileceğiniz ilgili sorguları bulmanıza da yardımcı olabilir.

Yukarıda açıklanan yöntemlerden birini veya birkaçını kullanın, içeriğinizde kullanılabilecek ilgili ifadeleri bulun ve bunların bir listesini yapın.

Daha sonra, gönderinizi yazarken, bunları metne gömmeniz yeterlidir. Kullandığınız tüm ifadelerin ve fikirlerin, parçanızın bağlamında doğal ve organik göründüğünden emin olun.

Diğer ilgili soruları yanıtlayın

Her içerik parçasının ana fikri vardır ve belirli bir konuya yanıt verir, ancak semantik SEO’yu göz önünde bulundurduğunuzda, bu fikri daha geniş bir terime genişletmeniz ve ana sorunuzun cevabını ortaya çıkardığınızda ortaya çıkabilecek bir dizi ek soruyu yanıtlamanız gerekir.

Google’ın “İlgili Aramalar” bölümü, konunuzla anlamsal olarak ilgili soruları bulmak için mükemmel bir kaynaktır. Bu bölüme bakmak, içeriğinizde yanıtlamanız gereken ek soruları belirlemenin ücretsiz ve kolay bir yoludur.

İşe yarayabilecek başka kaynaklar da var. Örneğin,  BuzzSumo , belirli bir konuyla ilgili en popüler aramaların bir listesini oluşturmak için Reddit, Quora ve diğerleri gibi popüler kaynakları tarayan kullanışlı bir soru analiz aracına sahiptir, ancak bu özellik yalnızca ücretli sürümde mevcuttur.

answerthepublic ise, kulanabileceğiniz bir başka araçtır. Bu araç ücretsiz olarak mevcuttur ve ayrıca genişletilmiş işlevselliğe sahip ücretli bir sürümü vardır. Araç çok sezgisel çalışıyor. Sadece ana anahtar kelimenizi girin ve birkaç dakika içinde bir dizi ilgili soru alacaksınız.

Semantik SEO İlkesi: Doğal Dil

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar, cihazlarının klavyelerini birkaç yıl öncesine göre daha az kullanma eğilimindedir. Günümüzde sesli arama fonksiyonu yardımıyla birçok Google araması yapılmaktadır .

Bu SEO için ne anlama geliyor? Bir kullanıcı isteğini yazdığında, bilinçaltında bunu daha kısa ve daha az doğal hale getirir, ancak durum, ses tabanlı sorguların tamamen tersidir. Kural olarak, çok daha doğal ve çok daha uzundurlar.

Şimdi, her arama isteği için Google’ın en doğru eşleşmeyi bulmaya çalıştığını aklınızda bulundurursanız, yalnızca doğal ve eksiksiz cümleler içeren içeriğin bu istekler için üst sıralarda yer alacağını varsaymak mantıklıdır. Bu nedenle içeriğinizden en iyi şekilde yararlanmak için içeriği doğal hale getirdiğinizden ve tam anlamını içeren ifadeler kullandığınızdan emin olun.

Bu yaklaşım, hem anlamsal hem de geleneksel SEO için mükemmel bir şekilde çalışır. Ayrıca, içeriğinize tam, doğrudan doğruya cümleler eklemek, öne çıkan snippet’lerde konum kazanmanız için size daha fazla şans verir.

Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, öne çıkan snippet, Google’ın en eksiksiz ve kullanıcının sorgusuyla alakalı olduğunu varsaydığı bir sonuçtur. Bu snippet’ler, sonuçlarda ilk konumu işgal eden sonuçtan önce bile görünür. Kural olarak, belirli bir talebe net bir cevap verirler ve aşağıdaki sonuçları neredeyse alakasız hale getirirler.

Doğru Biçimlendirmeyi Kullanın

Son olarak, temel biçimlendirme kurallarına ve temel SEO ilkelerine bağlı kalmak önemlidir. İçeriğinizi nasıl kusursuz hale getireceğinizi hatırlatmak için, akılda tutmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Her gönderi kolay okunur ve iyi yapılandırılmış olmalıdır;

  • Benzersiz ve alakalı içerik oluşturun;
  • Dikkat çeken başlıklar kullanın;
  • Okuyucuların ilgisini çekmek için multimedya içeriği ekleyin.

Bir Web Sitesinin Anlamsal SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

 

Yukarıda verilen yönergeler, semantik SEO ile nasıl harika içerik oluşturacağınızı gösterir. Şimdi, semantik SEO çözümlerini web sitenize nasıl uygulayabilirsiniz?

Nihai hedef, sitenizi konunuzla ilgili en alakalı kaynak haline getirmektir!

Web sitenizin anlamsal optimizasyonunu gerçekleştirmek için yukarıda açıklanan tüm adımları kullanabilir ve mevcut ve gelecekteki içeriğinize uygulayabilirsiniz.

Mevcut içerikten bahsetmişken, onu güncelleyebilir ve genişletebilirsiniz. Hangi alt konuları geliştirebileceklerini görmek için eski gönderilerinize yeni bir perspektiften bakın.

Son olarak, göz alıcı başlıklar oluşturmayı, doğru biçimlendirmeyi kullanmayı ve oyuncuları daha uzun süre meşgul edecek medya eklemeyi unutmayın.

Kitlenize değer katan ilgi çekici, alakalı ve yüksek kaliteli içerik sunduğunuz sürece siteniz üst sıralarda yer alacaktır. Sonuçta, Google ve diğer arama motorlarının aradığı tam olarak budur. Bu nedenle, içeriğinizi geleceğe hazır hale getirmek için size verebileceğim en iyi tavsiye, web sitenizi konunuz için en iyi hale getirmektir! İçeriğinizin her gönderisi orjinal, alakalı ve güvenilirse, gelecekteki tüm güzel değişikliklere hazır olun!

Sonuç:

Şüphesiz, SEO dünyası hızlı tempolu ve tahmin edilemezdir ve her yıl, konuyla ilgili uzmanları daha karmaşık görevlerle karşı karşıya bırakır, ancak aynı zamanda her güncellemede daha da fazla fırsat sunar.

SEO’nun işletmelere sunabileceği faydalar neredeyse sınırsızdır. Bu nedenle, bazı trend SEO tekniklerini genel stratejinize dahil etmek çok mantıklı.

Semantik SEO’nun günümüzde mevcut olan diğer çözümlere göre en önemli avantajlarından biri, uzun vadeli bir perspektifte harika çalışmasıdır. Semantik SEO, hızlı sonuçlara yol açabilecek bazı etik olmayan tekniklerin aksine, Beyaz Şapkalı SEO uygulamaları anlamına gelir.Bu uygulamalar, gerçek kitleleri hedefledikleri ve yalnızca arama motorlarının isteklerine odaklanmadıkları için uzun vadeli bir strateji oluşturmak için mükemmeldir. Bu teknikler, uzun ömürlülüğü ve istikrarlı ve kalıcı sonuçları garanti eder.

Yukarıdakilere dayanarak, anlamsal SEO’nun ana fikrinin, en yüksek alaka ve değere sahip içeriği sunmak olduğu sonucuna varabiliriz. Bu tür içerikler daha fazla trafik oluşturur ve rakiplerinin arasından kolayca sıyrılır. Bu nedenle, anlamsal SEO’ya odaklanmak sizi başarıya giden doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır!

Ayrıca bakın: SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.