BlogDijital Reklam Konusunda Uzman Bir Ajans Nasıl Seçilir?

10 Mart 2022by admin0
https://hazirmakalem.com/wp-content/uploads/2022/03/sosyal-medya.png

Dijital  reklamlar konusunda uzmanlaşmış bir ajans bulmak, günümüzde çok sayıda ajans olduğu için kolay bir iştir. Zamanla bu sayı arttı ve reklam verme konualarında bir hayli uzmanlaştılar .

Ancak bu, bir ajans seçmenin o kadar kolay olduğu anlamına gelmez. Aslında, ne kadar fazla seçeneğiniz varsa, o kadar karmaşıktır, çünkü birçok farklılık vardır ve bu noktada akıllardaki soru şudur: En iyi reklam ajansını seçip seçmediğimi nasıl anlarım?

Bu yazı sayesinde, işinize uygun dijital reklamlar konusunda uzmanlaşmış bir ajansı nasıl seçeceğinizi öğreneceksiniz . Her şey işinizde ne yapmak istediğinize ve yönettiğiniz sektöre bağlı olacaktır.

Markanızın Büyümesi İçin Dijital Reklam Ajansı Seçimi

osyal reklam ajansları, faaliyetlerini sosyal ağlara odaklar. Bunların içinde, medyanızı çok daha fazla maksimize edecek içerik oluşturmaya ve reklam optimizasyonuna adanmış bir içerik oluşturucu ekibi bulacaksınız .

Çeşitli iletişim kanallarına ve platformlara odaklanabilir veya işletmenizin daha fazla var olacağı tek bir platformla deneme yapabilirsiniz. Sosyal ağların son zamanlarda sahip olduğu değişiklikler nedeniyle, organik erişimde keskin bir düşüş oldu .

Sosyal Reklamlar konusunda uzmanlaşmış bir ajans, şirketlerin reklamcılık için ayırdığı bütçeyi yönetmekle ilgilenir . Ana işlevi, sosyal ağları için reklam vermelerine yardımcı olmaktır.

Bu ajanslar, sosyal platformları aracılığıyla belirli bir ürünü satmak olan tek bir ana hedefe ulaşmak isteyen şirketler için harika bir seçenektir . Bu tür bir şirketin hizmetlerini işe almak, yaratıcı çalışmayı metin yazarları ve yayıncılardan oluşan ekibinize devretmek anlamına gelir.

Seçmeniz gereken en iyi dijital reklam ajansı

Adını sıkça duyduğunuz bir kişi veya ajans, sizin veya işiniz için doğru çözüm olduğu anlamına gelmez. En iyi dijital reklam ajansını seçmek için, sahip olduğunuz tüm ihtiyaçları ve mevcut kaynakları derinlemesine bilmeniz gerekir.

Bu oldukça açık görünse de, öncelikle bu ajansın hizmetlerine gerçekten ihtiyacınız olup olmayacağını değerlendirmeniz gerekecek. Bu sorunun cevabı olumlu ise dijital pazarlama ve Sosyal Reklamlarda oluşturmak istediğiniz stratejileri derinlemesine düşünmeniz gerekiyor .

Aynı şekilde, hedeflerinizin ne olduğunu ve Sosyal Reklamlar konusunda uzmanlaşmış bir ajans aracılığıyla bunları nasıl gerçekleştirebileceğinizi de aklınızda tutmanız gerekir. Düşünmeniz gereken ilk şey, önceliklerinizin neler olacağı ve şirketinizin stratejilerinizde olumlu sonuçlar elde etmek için neler yapabileceğidir.

Ajansınızın araştırma temellerinin sağlam olmasını istiyorsanız, diğer iki yönü tanımlamanız gerekecektir. Bu hususlar, sonuçları fark etmeye başlamak için sahip olduğunuz zamanla ve en önemlisi sahip olduğunuz bütçeyle ilgilidir.

İşletmeniz için en iyi dijitak reklam  ajansını nasıl seçersiniz?

En iyi Sosyal Reklam ajansını aramaya başlamak için, bunun zaman alıcı bir süreç olduğu konusunda net olmanız gerekir. Ancak herhangi bir şirkete kaydolmadan önce bazı faktörler hakkında net olmanız gerekir:

1. Hedeflerinizin ne olduğunu ve hangi bütçeye sahip olduğunuzu belirleyin

Neden bu tür bir ajansla çalışmak istediğiniz konusunda net olmalısınız. Bu nedenle, ilgilendiğiniz kişiyle iletişime geçtiğinizde, bu fikirleri iletebilmeniz gerekir.

Bir tüketici olarak, iş hedeflerinizi ve performanslarını nasıl ölçmek istediğinizi net bir şekilde iletmeniz gerekir . Bu noktayı tanımlayarak, ihtiyaçlarınızı karşılamak için hangi acente türünün size en iyi hizmeti sunacağını bileceksiniz.

Öte yandan, söz konusu ajansla hedefleri paylaştığınız zaman, mevcut olabilecek sorunlar veya ajansa başvurduğunuz gereksinimler daha iyi anlaşılacaktır. Ajansın kişiselleştirilmiş bir plan önermek için sahip olduğu araçları bilmek de önemlidir.

2. İş yapmak istediğiniz ajansın web sitesini inceleyin

Sosyal Reklamlar konusunda uzmanlaşmış bir ajansın web sitesini baştan sona incelemek, güçlü yönlerinin neler olduğunu bilmek için çok önemlidir. Bir ajans arıyorsanız, web sitelerinin Sosyal Reklamlardan bahsettiğinden emin olun .

Tasarımına bakmanın yanı sıra, sitenin hoş ve yönetimi kolay olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bu sayede aradığınız şeye odaklanmanız zor olmayacaktır.

Her ajansın web sitesi, referans aramaya başlamak için ilk yer olacaktır. Diğer müşterilerin yaptığı referansları akılda tutmak önemli olacaktır . Yaptıkları diğer çalışmaları ve elde edilen sonuçları bilmek de önemlidir.

3. Referansları aradığınızdan ve başarı hikayelerini gözden geçirdiğinizden emin olun.

Seçtiğiniz ajansla bir taahhüt imzalamadan önce, tam olarak kimi işe aldığınızı bilmeniz gerekir. Kapsamlı izleme her zaman önemlidir . Bu şekilde acentenin bazı aldatmacalarından kaçınabilir ve şirketiniz için değerli kaynakların kaybını önleyebilirsiniz.

Ayrıca , ajansı kimin oluşturduğunu, ne yaptıklarını ve hangi çalışma yöntemlerini izlediklerini bilmek için piyasayı incelemelisiniz .

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak onlar hakkındaki yorumları bilmek, eski ve mevcut müşterilerle sohbet etmek, istatistikleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak ve sektördeki etkilerini değerlendirmek, ajansın güvenilir olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak yollardan bazılarıdır.

4. Önce biraz araştırma yapın

Ajansın sizde oluşturduğu ilk imaja güvenmek iyi değil. Bu nedenle, Google’da ve normal sosyal ağlarda arama yapmanız önemlidir . Diğer ajanslara kıyasla alaka düzeyini çevrimiçi olarak keşfedeceksiniz. Rekabetin neler sunduğunu kontrol etmek önemlidir.

Daha önce yöneten müşterilerin sosyal medya kanallarında sizin için değerli içerikler sağlayabilecek yorumlar bulabilirsiniz.

Müşterilerin isimlerini alarak onlarla iletişim kurmak ve ayrıca çevrimiçi varlıklarını kontrol etmek daha kolay olacaktır .

5. Sosyal ağlarındaki kaliteyi kontrol edin

Marka imajı, özellikle Sosyal Reklamlarda uzmanlaşmış bir ajans için her zaman herhangi bir işletme için kapak mektubu olacaktır. Uzman oldukları alanı yansıtmakla ilgilidir. Bu nedenle, sosyal profilleri öne çıkıyorsa, bu işletmeniz için olumlu bir işarettir .

Acentenizi seçmeden önce değerlendirmeniz ve gözlemlemeniz gereken birçok unsur vardır ve bunlar en önemlileridir:

  • Web sitesi tasarımının duyarlı olup olmadığı.
  • URL’nin HTTPS protokolüne sahip olması.
  • Onun imajının size nasıl ilham verdiğini görün.
  • Siteye göz atıyorsanız hızlı ve kullanışlıdır.
  • Çevrimiçi olarak, kim olduğumuz, adres, e-posta ve iletişim telefon numarası gibi gerekli tüm bilgileri eklemelisiniz.
  • Bir kayıt formuna sahip olmaları gerekir .
  • Sosyal bağlantıları olmalı.
  • Hangi içerikleri paylaştıklarını öğrenin.
  • Takipçi sayısını öğrenin.

6. Daima tutarlılık arayın

Ajansın web sitelerinde yansıttıklarının veya söylediklerinin gerçekte şahsen gösterdikleri ile tutarlı olup olmadığını bilmeniz gerekir. Aynı şekilde, sahip oldukları yörüngenin size sundukları sonuçlarla tutarlı olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir .

Ayrıca, size verdikleri sonuçların ve son teslim tarihlerinin çalışmalarıyla tutarlı olup olmadığını da bilmeniz gerekir. Dikkatinizi çeken ve ajans hakkında en ilginç görünen tüm bilgileri organize etmek her zaman önemlidir.

Sonuç olarak, seçebileceğiniz en iyi Sosyal Reklam ajansı, ihtiyaçlarınıza uygun ve temel beklentilerinizi karşılayan bir ajans olacaktır . Neyi başarmak istediğinizi ve zamanınız, ekipmanınız ve bütçeniz gibi sahip olduğunuz kaynakları çok dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz.

Diğerlerinin yanı sıra birçok işçiden, araçtan ve teknik bilgiden oluşan bir çalışma ekibi gibi ihtiyaç duyacağınız kaynakları bilmek de önemlidir. Tüm bu bilgilerle, aramanız gereken acente türünü tanımlayabilirsiniz. Ana seçeneklere sahip olduğunuzda, dikkatinizi çekenlerin bir listesini yapın ve seçin.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.